Zapalenie stawów - Zapalenie stawów
Zapalenie stawów
Sport. Emocje, uniesienia, walka. Na boisku, na bieżni, w siłowni czy na rowerze. Każda z form aktywności poprawia nasze samopoczucie, wpływa na zdrowie, sprawia, że mamy dobry nastrój. Po udanym treningu czy meczu w towarzystwie przyjaciół przeżywamy jeszcze raz najbardziej emocjonujące chwile. Trochę przeczuwamy, co będzie jutro, wszak ostatni kontakt ze sportem mieliśmy kilka ładnych lat temu... Przeczucia nas nie myliły. Następnego dnia czujemy każdy milimetr ciała. Dokucza nam ból mięśni, ścięgien, stawów. Najmniejszy skręt szyi, wejście po schodach czy inna czynność sprawia duże dolegliwości. Ból jest objawem stanu zapalnego, który może być powodowany przez urazy, upadki i przeciążenia sportowe, a także nieroztropne uprawianie sportu rekreacyjnego: zbyt intensywne i forsowne ćwiczenia aerobiku, zajęcia w siłowni, tenis, a nawet poranną gimnastykę (zwłaszcza tą pierwszą od wielu lat). Bóle wywołać może nagły wysiłek fizyczny, np. dźwignięcie ciężkiego przedmiotu, albo długotrwały bezruch. Do takiej dolegliwości przyczynia się niekiedy zmieniająca się wraz z wiekiem wadliwa postawa ciała i powodujący osłabienie mięśni siedzący tryb życia. Do powstania zmian przeciążeniowych, skutkujących nawracającymi bólami szyi, pleców i nadgarstków, prowadzić może także długotrwała praca z komputerem. Stany zapalne pojawiają się również wtedy, gdy nas „przewieje” - jest to efekt przeciągu lub długotrwałego siedzenia w domu przy oknie. Dotyczy to zwłaszcza okresu wiosny i lata. Dolegliwości związane ze stanami zapalnymi odczuwają kierowcy i pasażerowie, którzy podczas jazdy trzymają rękę w otwartym oknie samochodu. Bóle mięśniowo-szkieletowe pojawiają się również wtedy, gdy szybko zmieniamy temperaturę pomieszczenia, w której się znajdujemy, na przykład opuszczamy klimatyzowany samochód.
W genezie bólu i procesu zapalnego ważną rolę odgrywają tzw. prostaglandyny, czyli hormony, powstające z substancji wydzielanych przez organizm w wyniku uszkodzenia lub podrażnienia tkanek. Przyczyny uszkodzeń mogą być różne. W przypadku wszelkich kontuzji i urazów oraz stanów zapalnych ścięgien są to bodźce mechaniczne i termiczne. Podrażnione błony komórkowe wydzielają wtedy dużą ilość kwasu arachidonowego, z którego - w wyniku działania enzymu, zwanego cyklooksygenazą - syntetyzowane są prostaglandyny. Pobudzają one receptory bólowe zwane nocyreceptorami (od łacińskiego słowa „nocere” czyli szkodzić), stanowiące zakończenia cienkich włókien nerwowych.
Prostaglandyny pełnią szereg funkcji. Powodują rozszerzanie się naczyń krwionośnych oraz obrzęk tkanki i przekrwienie w obrębie ciała, w którym zadziałał bodziec uszkadzający. Przekształcają także inne receptory w receptory bólowe. Słowem: hormon ten robi wszystko żeby bolało nas to, co z założenia nie służy do tak niemiłych naszemu ciału doznań jak ból Pod wpływem dużego stężenia prostaglandyn, uwrażliwieniu ulega receptor czucia dotyku, co powoduje ból nawet przy delikatnym dotknięciu stłuczonej części ciała.
Działanie prostaglandyn poprzez pobudzenie zakończeń nerwowych receptorów bólowych, stymuluje przepływ impulsów nerwowych do mózgu. W ten sposób, w korze mózgowej powstaje wrażenie bólu. Charakter tego odczucia zależy od bodźców oraz lokalizacji pobudzonych receptorów bólowych. Ośrodki odpowiedzialne za odczuwanie bólu, umiejscowione w korze mózgowej "oceniają" doznania bólowe, umiejscawiają ich źródła, a następnie kierują odpowiednimi reakcjami organizmu. Ból informuje naszą świadomość o tym, gdzie nastąpił uraz, a także ostrzega przed wykonaniem niepotrzebnych ruchów, co chroni te okolice ciała przed nieprzyjemnymi doznaniami. Skuteczna walka z bólem odbywa się poprzez ograniczenie syntezy prostaglandyn.
Jaki jest najmocniejszy kolagen na stawy? 90% chrząstki stawowej stanowi kolagen typu II, więc wniosek nasuwa się sam. Proflexin to aż 10 g kolagenu wołowego w jednej saszetce. Kliknij i wypróbuj kolagen na stawy.
Aktualności
KELO-COTE® plaster silikonowy w żelu - skuteczny w leczeniu wszystkich rodzajów blizn więcej
Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej PTL w Warszawie ogłasza nabór na rok 2025/2026 więcej
LSPO zaprasza na Badanie EEG głowy bez skierowania i kolejek! więcej
Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Nowości ze świata medycyny
Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?
więcej
Nie traktuj ŻYLAKÓW po macoszemu!
więcej
Jak walczyć z bliznami po zabiegach chirurgicznych?
więcej
Stomatolodzy – innowacyjne metody leczenia
więcej
Metody leczenia żylaków w Ars Estetica
więcej
Czy wiesz, że...
Czy operacja zaćmy jest bezpieczna?
więcej
Ashwagandha – starożytna roślina o nowoczesnym zastosowaniu
więcej
INTER Polska: Jak wybrać najlepsze OC dla lekarza dentysty?
więcej
Urazy ciała i fizjoterapia: Nowoczesne podejścia do regeneracji tkanek
więcej
Pocztówka jako forma slow communication — renesans pisania odręcznego w erze natychmiastowości
więcej
Eubioco – partner w produkcji farmaceutycznej
więcej
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o moczeniu nocnym – Elly prostuje fakty
więcej
Gdy emocje przytłaczają – co może dać psychoterapia?
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl